Memurlara Sevindirici Haber

Ehliyet sınav soruları kapsamında Erdoğan Süzer’in haberine göre 2013 yılı bütçesinde memura aktarılan kaynak son iki yıla göre azalacak. Azalış, zam oranını ve yeni alınacak personel sayısını etkileyecek. Memur maaşlarına 2011 ve 2012’de yüzde 4+4 zam yapılmıştı. İlk kez bu yıl 2 yıllık zammı belirleyen toplu sözleşme masasından 2013 için yüzde 3 + 3 zam kararı alınmıştı.

Memur için bu yıl bütçeye konan 81,7 milyar liralık ödenek zamlar ve 20 Ekim ehliyet sınav soruları ilave personel alımı münasebetiyle yetmeyecek. Ödeneğin yıl sonunda 86,9 milyar liraya ulaşması bekleniyor.

Personele ayrılan 10,3 milyarlık ilave ödeneğin 6,3 milyar lirası yüzde 3 artı 3’lük zamma gidecek. Geri kalan 4 milyar lirayla ise yeni personel alımları ve terfi giderleri karşılanacak.

Gelecek yıl 40 bin ila 50 bin civarında öğretmen alımı yapılması bekleniyor. Buna ilaveten yerel yönetimlerle ilgili yasanın çıkması halinde illerde 3 binin üzerinde yeni kadro açması bekleniyor.

Bu yılın ilk 6 ayında tüketici fiyatları yüzde 1,9 arttı. Dolayısıyla yüzde 4 artı 4 zam alan memurailk 6 ay fark çıkmadı. OVP’de 2012 yıl sonu enflasyonunun yüzde 7,4 öngörülmesi, ikinci 6 aylık dönemde tüketici fiyatlarının yüzde 5,3 civarında artacağını işaret ediyor. Bu da memura ikinci yarıda 1,3 puan civarında enflasyon farkı verilecek.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s