ülkede Alevi-Sünni kavgası çıkarılmaya çalışılıyor

Bakın neler oluyor Güvenlik yetkilileri, Suriye’de yaşanan krizi göz önünde bulundurarak hassas bir dönemden yuvarlandığımızı söylüyor. Yetkililere göre Türk-Kürt ve Alevi-Sünni vatandaşların birlikte yaşadığı küçük Anadolu şehirleri kırmızı alarm veriyor.

Türkiye, belki de tarihinin en hassas dönemlerinden birini yaşıyor. Bir yandan PKK toplumsal bir çatışmaya zemin hazırlamak için eylemlerini artırıyor, diğer yandan da ülkede Alevi-Sünni kavgası çıkarılmaya çalışılıyor. Geçtiğimiz günlerde Malatya’da yaşanan bir olay, nasıl da provokasyona açık bir yapımız olduğunu bir kere daha gösterdi. Kısa bir süre önce Aydın ve Adıyaman’da meydana gelen iki olayda Alevilerin evleri işaretlenmiş, kapılarına tehdit dolu cümleler yazılmıştı. Bu hadiseler, “Acaba birileri yine düğmeye mi bastı?” sorusunu gündeme getirdi. Çıkarılmak istenen olası bir Alevi-Sünni kavgasına hiç de yabancı değiliz aslında. 1980 öncesinde oynanan bu oyun, adeta Türkiye’nin ‘yumuşak karnı’ olma özelliği taşıyor. Aynı oyunun kartları Türk-Kürt çatışması üzerinden de karılıyor. Bugüne kadar Türkler ve Kürtler arasında toplumsal bir çatışma çıkaramayan bazı çevreler, son kozlarını oynuyor. Maalesef buna medya da alet oluyor. İki grup arasında çıkan bir kavga hemen Türk ve Kürt çatışması olarak servis ediliyor. Bu da olası provokasyonlara zemin hazırlıyor. İsminin açıklanmasını istemeyen bir güvenlik yetkilisi, Suriye’deki savaşa dikkat çekerek oyuna gelmememiz gerektiğini söylüyor. Yetkililer, “Türkiye, Suriye’deki rejimin değişmesi için bastırdıkça birileri de yumuşak karnımızdan yaklaşıyor. Gazeteler ‘Suriye’nin kuzeyinde kürt devleti kuruldu’ şeklinde manşetler atıyor. Bir kere Suriye’de büyük bir belirsizlik var. Böylesine belirsiz bir ortamda Kürtlerin hemen bir devlet kurması hiç de kolay değil.” diyor. Yetkililere göre gazetelerin bu tutumuyla en ufak bir kıvılcım bile Kürt-Türk çatışmasına dönüşebilir. Ayrıca Esed’in Nusayri olması sürekli gündemde tutulursa güney bölgelerinde yaşayan Arap-Alevileri incinebilir, çatışma için uygun zemin hazırlanmış olur.

Göç alan bütün il ve ilçeler tehlikeli

Mersin, Aydın, Adana, Bursa, Antalya, İzmir ve İstanbul gibi illerde Kürtler yoğun olarak yaşıyor. Bazı ilçeler ve kasabalarda da çatışma için müsait zeminler var. Çatalca, Ceyhan, Tarsus, Dörtyol ve Reyhanlı gibi hem Türk hem de Kürt nüfusunun birbirine yakın olduğu ilçeler tehlike arz ediyor. Yine İstanbul’un Zeytinburnu, Bağcılar, Sancaktepe, Gaziosmanpaşa, Gülsuyu, Bahçelievler gibi semtlerde olası karışıklıklar çıkabilir. Zeytinburnu’nda kısa bir süre önce Türk-Kürt çatışması çıkarılmak istenmiş, işyerleri tahrip edilmişti. Diyarbakır, Hakkâri ve Şırnak ise Kürtlerin sıkça sokağa döküldüğü, esnafın kepenk indirdiği illerin başında geliyor. Bu provokasyonlar genelde Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümlerinde yaşanıyor. Öcalan’ın hapishane şartlarını bahane eden, Nevruz’u kutlayan, KCK tutuklularına destek vermek isteyen bazı örgüt sempatizanları da sokağa dökülüyor.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s