Suriye’den Türkiye’ye Yeni Bir Göç Dalgası Daha

Suriye göçleri, Suriyeden Türkiyeye göç dalgası. Suriyeden gelen göçler …Çatışmaların yoğunlaşmasıyla, BM Halep’te en az 200 bin kişinin evlerini terk etmek durumunda kaldığını hesaplıyor.

Yaz sıcağı 50 derece. Bu kamp, evlerini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerin yeni yaşam alanı. Sınıra 2 kilometre uzaklıkta… Olağanüstü güvenlik önlemleri alınmış durumda. Mültecilerin kamera önünde konuşmasına izin verilmiyor.

göç dalgası

Yeni gelen mülteciler Ceylanpınar kampına yerleştiriliyor. Kamp, çoğunun giriş yaptığı noktadan birkaç yüz kilometre uzaklıkta. Mültecilerin birçoğu hava sıcaklığı ve zor şartlar nedeniyle Suriye’ye dönmeyi tercih ediyor.

Türk hükümetine göre 29 bin mülteci Suriye’ye dönüş yaptı. Önemli bir kısmı, Hür Suriye Ordusu’nun sınırda bazı kazanımlar elde etmesinden cesaretlenmiş durumda.

Kilis gibi diğer mülteci kampları da dolu. Halep buradan 40 dakika uzakta. Birleşmiş Milletler en az 200 bin kişinin kenti terk etmek zorunda kaldığını hesaplıyor. Ancak bunların sadece bir kısmı Türkiye’ye giriş yaptı.

Adının açıklanmasını istemeyen Halepli bir mülteci nedenini şöyle açıklıyor. “Halep’in merkezi topçu ateşine tutuluyor ve askerlerin saldırısına uğruyor. Ancak çevre bölgeler Hür Suriye Ordusu’nun kontrolunda. Dolayısıyla birçok kişi o bölgelerde akrabalarının evlerinde kalıyor.”

Türk yetkililer 100 bin kişilik bir mülteci akınına hazırlanıyor. Böyle bir mülteci akını olması durumunda da Türkiye’nin bir tampon bölge oluşturmaya zorlanacağı yorumu yapılıyor.

Amerika’nın Sesi, Antakya’da bir hastaneyi gizlice görüntülemeyi başardı. Tedavi altındaki Suriyelilerle konuştuk. 58 yaşındaki Muhammed, evinde otururken köyüne havan saldırısı düzenlendi. Muhammed, Esad birliklerinin helikopter, savaş uçağı ile saldırı düzenlediğini, bütün Suriye kentlerinin alevler içinde olduğunu söyledi.

Hür Suriye Ordusu’nun kontrol ettiği bölgeler sayesinde, siviller çatışmalardan kaçabiliyor. Ancak isyancıların bu bölgeleri kaybetmesi durumunda, Ceylanpınar gibi kamplara çok ciddi bir mülteci akını olması mümkün.

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s