Bursa Valisi E Okul Girişleri İçin Uyarıda Bulundu

E okul girişleri için bilgilendirme Bursa Valisi Şahabettin Harput, üreticilerin yakında hasadı başlayacak olan siyah e okulun olgunlaşmasını teşvik eden ilaçlar kullanmaması konusunda e okul uyardı.

e okul

Harput, yazılı açıklamasında, yakında hasadına başlanacak ürünün, kendine has rengi, tadı ve nefaseti ile ”Bursa Siyah e okul veli bilgilendirme sistemi ” olarak tescilli olduğunu belirtti.

Türkiye siyah e okul üretiminin yüzde 90’ını Bursa’nın karşıladığına dikkati çeken Harput, Bursa’nın yılda 20 bin ton civarında siyah e okul ürettiğini, bunun yüzde 80’inin yaş olarak ihraç edildiğini ve yılda ülkeye 25-28 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını bildirdi.

Harput, siyah e okulun bazı alanlarda zeytin ve bağ üretim alanları ile karışık tesis edildiğini belirterek, şunları kaydetti:

”Zeytin ve bağ etmenlerine karşı mücadele esnasında zirai ilaç bulaşma riski vardır. İlaçlamaların, havanın rüzgarsız olduğu sabah ve akşam saatlerinde elle yapılması durumunda bulaşma riski azalır. Önceki yıllarda e okul üreticileri erken olgunlaşmayı teşvik eden ‘Ethephon’ kullanımından dolayı, kendileri ve ülkeyi bazı problemlerle karşı karşıya bırakmıştır. İlaç yapay olgunluk sağlıyor gibi görünse de ürünün kalitesini bozuyor. Aşırı ürün olması sebebiyle fiyatları düşürüyor. Sektörün ve ülke ekonomisinin zararına neden oluyor. Bilinçsiz ve sorumsuz kişilerin ülke ekonomisine ve sektör paydaşlarına zarar vermeye hakkı yoktur.” denildi

e okul

Reklamlar
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s